NEJPRVE TROCHA SUCHÝCH FAKTŮ:
Novela školského zákona č. 349/2020 Sb. stanovuje v souvislosti s epidemicky nebezpečnou situací ve světě v § 184a[1] zvláštní pravidla při omezení osobní přítomnosti dětí a žáků ve školách. Co to tedy pro praxi v mateřských školách znamená?
- Pokud jsou naplněny důvody uvedené v odst. 1 § 184a školského zákona je mateřská škola povinna zajistit dětem, pro které je předškolní vzdělávání povinné, vzdělávání distančním způsobem.
- Dítě, pro které je předškolní vzdělávání povinné, má povinnost se vzdělávání distanční formou účastnit.
- Způsob poskytování vzdělávání a hodnocení výsledků vzdělávání distančním způsobem přizpůsobí škola podmínkám dítěte pro toto vzdělávání.
- Vzdělávání distančním způsobem mateřská škola uskutečňuje podle Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání a školního vzdělávacího programu v míře odpovídající okolnostem.
A NYNÍ RADOSTNÁ PRAXE
Naše nabídka distančního vzdělávání staví na principech předškolního vzdělávání. Pro nás to znamená, že je naším cílem:
- NEPŘETĚŽOVAT dítě, ale ani rodiče
- NENUDIT A NEUNAVOVAT dlouhými, složitými, náročnými úkoly
- NABÍZET činnosti a úkoly, které budou děti dělat se zájmem a s chutí
A JAK NÁM MŮŽETE POMOCI?
- Věnujte dítěti soustředěnost a pozornost, udělejte si čas, kdy se nebudete věnovat jiným činnostem a užijte si ho 🙂
- Povídejte si s dítětem o všem co ho zajímá
- Každý den si najděte chvíli na čtení
- Zapojte dítě do běžných činností doma či na zahradě
- Hrajte s dítětem běžně dostupné hry (pexeso, domino, Černý Petr, Člověče, nezlob se…)
- Dopřejte dítěti dostatek různorodého pohybu (vycházky do přírody, dětská hřiště, běhání, poskoky, překážky…)
**************************************************
Po naší společné tel. konzultaci jste si vyzvedli složky pro své děti a určitě již na některých úkolech pilně pracujete.
Složku jsme vám připravili na měsíc březen a všichni doufáme, že se situace uklidní a ustálí a brzy se sejdeme v naší školce. Při opětovném nástupu do MŠ přineste složku s vypracovanými úkoly sebou.
DOPORUČUJEME
- Je zcela na vašem dítěti, kolik listů denně si bude chtít vypracovat, doporučujeme však, aby doba práce a soustředění dítěte nepřesahovala 20 minut.
- Vždy dbejte na to, aby dítě při práci správně sedělo (na celé židli – obě chodidla jsou celou plochou opřena o podlahu, paty jsou pod koleny, důležitá je i vzdálenost hlavy od podložky a rovná záda !!) Pokud dítě u psaní nebo kreslení špatně sedí, je vhodné nenásilnou formou toto sezení opravit. Nesmíme také zapomínat, že dítě vychováváme především příkladem.
- Velkou pozornost věnujte správnému držení psacího náčiní – špetkový úchop – palec drží, prostředníček podpírá a ukazováček je položen lehce shora (lehké položení můžeme motivovat zobáním kuřátek a ukazováčkem na pero lehce poklepeme).
- Před tím, než začne dítě pracovat na úkolu, připravte s ním psací potřeby a popřípadě další pomůcky, zadání úkolu mu přečtěte a vysvětlete, pokud bude mít otázky – odpovězte a poté nechte své dítě pracovat SAMOSTATNĚ.
Pokud budete mít chuť, náladu a zájem, můžete nám poslat zpětnou vazbu – fotografii, obrázek apod. na náš email či messenger školky na facebooku. Věřte nám, že nás velmi poteší, že naše snaha měla smysl 🙂
POKUD VÁM NEBUDE NAŠE SLOŽKA STAČIT, BUDEME VÁM PRAVIDELNĚ DOPLŃOVAT NABÍDKU NÁPADŮ, NÁMĚTŮ A AKTIVIT ZDE NA STRÁNCE:
http://www.msrafinerskylesik.cz/distancni-vzdelavani/nabidka-napadu-nametu-a-aktivit/
O všech změnách vás budeme informovat na facebooku školy, na našich webových stránkách nebo prostřednictvím emailu, popřípadě můžete v případě dotazů či nejasností volat každý pracovní den od 8 do 14 hodin na tel. číslo 730 521 406,
nebo psát na messenger MŠ
nebo email: ms-rafinersky-lesik@mubo.cz